Nezaradené

Starostlivosť o Vaše šperky

Starostlivosť o Vaše šperky

Šperky sú ozdobou ženy. Každodenne tvoria súčasť nášho outfitu. Či už sa jedná o šperk na výnimočné príležitosti alebo na každodenné nosenie, každý jeden si zaslúži, aby stále vyzeral ako nový. Ak sa pýtate ako je to možné dosiahnuť, tento článok Vám prinesie zopár jednoduchých rád.

  • Prvá užitočná rada znie: Pri manuálnej práci svoje šperky vždy zložte. Určite sa aj Vám stalo, že ste si zabudli pri domácich prácach alebo pri práci v záhrade odložiť prsteň či náramok a neskôr ste to oľutovali. Treba si uvedomiť, že každé takéto vystavenie šperku nepriaznivým podmienkam môže narušiť jeho kvalitu.
  • Druhá rada hovorí: Žiadne chemikálie. Ak chcete, aby bol Váš šperk stále ako nový, je potrebné si ho skladať aj pri každodenných činnostiach, ako je napríklad umývanie riadu alebo práca s čistiacimi prostriedkami. Chemikálie, ktoré tieto prostriedky obsahujú, majú nepriaznivý vplyv na povrch šperku, čím môže ľahko dôjsť k jeho poškriabaniu.
  • Treťou univerzálnou radou je: Šperkom treba venovať dostatočnú starostlivosť v podobe ich občasného vyčistenia. Často na túto radu zabúdame a čistenie šperkov zanedbávame, a pritom to nie je nič náročné. Pozor však na chyby, ako je čistenie šperku zubnou pastou alebo príliš drsnou kefkou. Ideálne je doplnky čistiť mäkkou handričkou vďaka ktorej sa odstránia hrubé nečistoty. Ak však šperku chcete venovať lepšiu starostlivosť, obráťte sa na profesionálov, ktorí Vášmu šperku vrátia ten správny „look“.

Popri dodržiavaní jednoduchých rád ako sa starať o Vaše šperky je potrebné mať na mysli aj to, z akého materiálu je šperk vyrobený. Pokiaľ vlastníte šperk, ktorý je vyrobený zo zlata, treba sa vyhýbať najmä kontaktu s tvrdým materiálom, pretože zlato je pomerne mäkké. Zlaté šperky tiež zvyknú strácať svoj lesk ak sú vystavované chemickému pôsobeniu napríklad mydlovej vody.

V prípade šperkov zo striebra musíme mať na mysli najmä ich krehkosť. Veľmi ľahko dôjde k ich mechanickému poškodeniu a hrozbou je aj náchylnosť striebra na proces oxidácie, ktorý spôsobí zmenu farby šperku.

Na záver si ešte pripomeňme hlavnú úlohu šperku, ktorou je „skrášľovať“. Preto ak chceme, aby nás skrášľoval čo najdlhšie, vyžaduje si dostatočnú starostlivosť. Dodržiavaním našich rád predídete zbytočnému poškodeniu, prípadnému znehodnoteniu ozdoby.

 

 

 

 

 

 

Pridaj komentár