Nezaradené

Šperky s folklórnou tematikou

Šperky s folklórnou tematikou

Šperky sú súčasťou šatníka každej ženy. Mnoho žien nimi každodenne dopĺňa svoj outfit, hoci ide len o jednoduché malé náušničky či hodinky. Takýmito praktickými doplnkami sa určite rady ozdobujete aj vy, no skúsili ste už niečo výraznejšie?

Medzi výrazné neprehliadnuteľné šperky môžeme okrem iných zaradiť aj ľudové šperky alebo šperky s folklórnym motívom. Ide o doplnky rôznych veľkostí a tvarov, ktorých charakteristickým znakom sú prvky ľudovej kultúry, či už ide o rôzne ornamenty, ľudové symboly alebo iné vzory z ľudových malieb.

Ľudové prvky dnes môžete nájsť na všetkých druhoch doplnkov, od náušníc, cez náramky, prívesky, hodinky, až po opasky a kabelky. Od toho, na aký účel sa doplnky využívajú, závisí aj využitý materiál a jeho opracovanie. Často sa stretávame s drevenými ľudovými šperkami, vďaka čomu sú ešte viac autentické. Na dreve sa krásne vyníma rezba či pestrofarebná maľba ornamentov.  

Nie len drevené, ale aj kované šperky alebo sklenené šperky sa objavujú medzi produktami ľudových umelcov. Medzi nich v poslednej dobe pribudlo mnoho mladých nadaných výrobcov, ktorí si postupne budujú vlastné značky. Možno aj z toho dôvodu sú aktuálne folklórne motívy veľmi trendy a radi ich využívajú aj známi slovenskí návrhári.

Takéto trendy doplnky je možné nosiť nie len k folklórne ladenému oblečeniu alebo kroju, veľmi pekne vyniknú v kombinácii s džínsami a jednofarebným tričkom, k čomu môžete doladiť tenisky alebo elegantnejšiu obuv. Pri výrazných doplnkoch, ako sú veľké náušnice či hrubé náhrdelníky je potrebné poznať mieru vkusu, nehodí sa, ak si toho na seba vezmete priveľa. To by mohlo pôsobiť prehnane a lacno.

Podstatné ale je, že nosením folklóru nepoukazujete iba na svoj štýl, ale vyjadrujete tým lásku k ľudovej kultúre a nášmu kultúrnemu dedičstvu.   

Pridaj komentár